. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

BRYAN, Texas (AP) — Canadian, which won the Class 2A-Division state football championship, swept player of the year honors on the Texas Sports Writers Association’s 2A all-state team.

Senior quarterback Tanner Schaefer took offensive honors by throwing for 4,053 yards with 49 touchdowns and two interceptions. He was a repeat winner as he was 31-0 as the team’s starting quarterback. Senior lineman Cory Chidester grabbed defensive honors after 75 tackles for losses, 21 of them sacks.

FIRST TEAM

OFFENSE

Tackles — Luis Alvarado, Alto, 5-11, 260, Sr.; J.R. Rocha, Bremond, 6-1, 275, Sr.

Guards — Wyatt Banner, Iraan, 5-10, 215, Jr.; Marcus Rodriquez, Shiner, 6-0, 220, Sr.

Center — Garrison Tullos, Bremond, 6-3, 285, Jr.

Wide receivers — Rayandre Browning, Bremond, 6-1, 175, Sr.; Cameron Copley, Canadian, 5-8, 145, Jr.

Tight end — John Louis Dyer, Stamford, 6-2, 197, Sr.

Quarterback -Tanner Schafer, Canadian, 6-0, 185, Sr.

Running backs — Chance Cook, Canadian, 6-0, 185, Sr.; Cory Kyle, Seagraves, 6-1, 195, Sr.; Emanuel Williams, Lovelady, 5-9, 175, Sr.

Fullback — Trevor Goolsby, Centerville, 6-0, 200, Sr.

All-purpose -Ted Fuller, Harleton, 5-11, 190, Jr.

Place-kicker — Benigno Heredia, Canadian, 6-0, 185, Sr.

Player of the Year — Tanner Schafer, Canadian, 6-0, 185, Sr.

DEFENSE

Linemen — Cory Chidester, Canadian, 6-0, 185, Sr.; Conner Jendrusch, Falls City, 6-0 225, Sr.; Trace Mascorro, Refugio, 6-2, 265, Jr.; Denton Meiske, Thrall, 6-2, 195, Sr.

Linebackers — Holton Hufstedler, Canadian, 6-1, 210, Jr.; Kobie Herring, Refugio, 6-0, 220, Jr.; Hunter Owen, Albany, 6-0, 175, Jr.; Michael Alexander, Memphis, 6-0, 190, Sr.

Defensive backs — Sawyer Cook, Canadian, 6-2, 195, Sr.; Joe Williams Jr., Bremond, 5-10, 160, Jr.; Dallas Anderson, Meridian, 5-9, 160, Jr.; Austin Aguirre, Normangee, 5-8, 165, Sr.

Kick-returner — Gabe Jimerson, Falls City, 6-0, 175, Sr.

Punter — Ligon West, Stamford, 6-2, 180, Sr.

Player of the Year — Cory Chidester, Canadian, 6-0, 185, Sr.

Coach of the Year — Jeff Kasowski, Bremond

SECOND TEAM

OFFENSE

Tackles — Dalton Hess, Muenster, 190, Sr.; (tie) Brandon Bell, Hamlin, 6-5, 245, Sr.; Shelion Rodriguez, Iraan, 5-11, 230, Jr.

Guards — Jacob Costlow, Carlisle, 6-1, 225, Sr.; Carlos Perez, La Pryor, 5-9, 270, Sr.

Center — Dylan Boyd, Shamrock, 6-1, 205, Sr.

Wide receivers — Hunter Hawthorne, Bells, 6-2, 165, Soph.; Daidrin Dukes, Refugio, 6-1, 170, Sr.

Tight end — Coleman Robinson, Centerville, 6-3, 205, Sr.

Quarterback — Roshauud Paul, Bremond, 6-0, 170, Jr.

Running backs — Ben Bliss, La Pryor, 5-11, 205, Sr.; Octavian Burrell, Shelbyville, 5-7, 195, Sr. David Dickson, Memphis, 5-11, 220, Jr.

Fullback — Noah Bleything, Crawford, 5-10, 170, Jr.

All-purpose — Rico Pereles, Carlisle, Sr.

Place-kicker — Luis Hernandez, Carlisle, Jr.

DEFENSE

Linemen — Tristan Cale, Bosqueville, 5-9, 250, Sr.; Chase Lindley, Windthorst, 5-7, 155, Sr.; Xavier Waggoner, Electra, 6-3, 210, Jr.;. Milam Eckhardt, Yorktown, 5-9, 170, Sr.

Linebackers — Jacari Reed, Beckville, 5-10, 185 Sr.; Lucas Steinkamp, Crawford, 5-8, 165, Jr.; Tanner Stone, Stratford, 5-11, 225, Sr.; Josh White, Bremond, 5-9, 180, Jr.

Defensive backs — Michael Cotter, Albany, Sr.; Wyatt Griffith, Crawford, 5-11, 175, Sr.; Jonathan Witt, La Pryor, 6-0, 155, Soph.; Matthew Kozelsky, Flatonia, 6-2, 205, Sr.

Kick-returner — Tyler Dykes, Iola, 5-9, 150, Soph.

Punter — Kyle King, Milano, 6-2, 185, Soph.

THIRD TEAM

OFFENSE

Tackles — Case Clark, Seagraves, 6-2, 275, Sr.; Brian Webster, Hawley, 6-5, 285, Sr.

Guards — Travis Head, Goldthwaite, 5-10, 230, Sr.; Noah Rubalcado, Crosbyton, 5-11, 230, Sr.

Center — (tie) Luke Gillespie, Mason, 6-1, 235, Sr.; Clayte Hickey, Crawford, 5-9, 165, Jr.

Wide receivers — Gabe Jimerson, Falls City, 6-0, 175, Sr.; Dawson Chumley, Groveton, 6-3, 160, Jr.

Tight end — Canon Andrews, Iraan, 6-4, 235, Jr.

Quarterback — Jaylon Mascorro, Refugio, 6-1, 225, Jr.

Running backs — Dadrian Taylor, Shiner, 5-11, 150, Jr.; David Watson, Seymour, 5-6, 145, Soph.; Daryel Lozoya, Iraan, 5-8, 195, Jr.

Fullback — (tie) Gage Brooks, Stratford, 6-1, 215, Jr.; Dejinoble Williams, Shamrock, 6-0, 160, Sr.

All-purpose -Tyler Dykes, Iola, 5-9, 150, Soph.; Zai Zai Smith, Stamford, 6-0, 198, Sr.

Place-kicker -Paul Moore, Christoval, 5-10, 185, Jr.

DEFENSE

Linemen — Jesse Sites, Hawley, 6-0, 160, Jr.; Bryson Cornish, Normangee, 6-0, 235, Sr. J.D. Land, Shelbyville, Sr.; Ian Park, Forsan,5-10, 145, Sr.

Linebackers -Logan Cook, Alto, 5-11, 185, Sr.; Mitch Lyssy, Falls City, 6-0, 215, Sr.; Chad Neubauer, Shiner, 6-0, 170, Sr.; Sonny Bohannon, Wellington, 5-10, 190, Sr.

Defensive backs — Darryl Calloway, Shamrock, Sr.; Owen Davis, Iraan, 6-2, 185, Sr.; Cody Fregia, Harleton, 6-1, 160, Sr.; Seth Hudson, Mason, 6-2, 185, Sr.; Diante Wilson, La Pryor, 5-4, 160, Jr.

Kick-returner — Chance Cook, Canadian, 6-0, 185, Sr.

Punter — Brody Gall, Weimar, 5-10, 165, Jr.